Webinar: Wiarygodne źródła informacji. Przeciwdziałanie dezinformacji w erze cyfrowej [24.10.2023] Podstawą do rozumienia świata są fakty. Należy je więc wyciągać z wiarygodnych źródeł informacji. Nie ma oficjalnej listy takich źródeł. Wiarygodność trzeba oceniać samemu, na podstawie obiektywnych kryteriów. Podczas tego webinaru dowiesz się, jak to robić. Pokażemy Ci, na co szczególnie należy zwrócić uwagę przy ocenie wiarygodności źródła, jakich błędów unikać i jak przyspieszyć proces weryfikacji. Poznasz też nawyki i sposoby konsumowania informacji, które pozwalają unikać niskiej jakości źródeł. Wszystko to na podstawie badań naukowych i przykładów z życia. Ocena wiarygodności źródła przydaje się w wielu dziedzinach. Webinar jest więc skierowany do każdego – także do osób, które nie miały wcześniej styczności z problemami analizy informacji.

KIEDY: 24 października, godz. 15.00-17.00
PRELEGENT: Marcin Kostecki

Zapisy na wydarzenie: https://bit.ly/AIPUJ-wiarygodne-zrodla-informacji

Link do wydarzenia zostanie przekazany zarejestrowanym uczestnikom w osobnej wiadomości.

Prelegent:

Marcin Kostecki DEMAGOG

Marcin Kostecki - pracuje w Stowarzyszeniu Demagog – fact-checkingowej organizacji działającej na rzecz jakości debat publicznej. Koordynuje tam zespół weryfikujący wypowiedzi polityków. Członek komisji rewizyjnej stowarzyszenia.

Ukończył historię i bezpieczeństwo wewnętrzne na Uniwersytecie Warszawskim. Obydwa kierunki nauczyły go szacunku do wiarygodnych źródeł, sprawnej analizy informacji oraz zasad funkcjonowania państwa i polityki. Doskonalił się w praktyce podczas stażów w różnych instytucjach i wieloletniej pracy w Demagogu.

Doświadczony w nauczaniu historii i WOS-u w szkole podstawowej, pracy ze studentami Szkoły Edukacji PAFW i UW oraz prowadzeniu warsztatów i szkoleń dla różnych grup. Autor wielu materiałów edukacyjnych z obszaru edukacji medialnej dla Akademii Fact-checkingu (projekt edukacyjny Demagoga) i innych organizacji.

Poza pracą – obserwator radykalizmu politycznego, miłośnik Afryki Wschodniej.