Projekt Una.Together zakończony sukcesem!

Dowiedz się, kto zwyciężył w międzynarodowym hackathonie. Find out who won the international project!

W ubiegły piątek odbyło się finałowe wydarzenie Una.Together - III edycji hackathonu Una Europa. Organizatorami tegorocznego programu były Uniwersytet Helsiński oraz społeczność proprzedsiębiorcza uniwersytetu - Helsinki Think Company.

Zwycięzcą projektu został Bolonia Team!

Koncepcje i wizje wszystkich zespołów można zobaczyć na nagraniu Una.Together closing event and showcase.

Gratulujemy wszystkim zespołom i uczestnikom kreatywności, którą musieli wykazać się podczas programu. Wielkie brawa dla przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego za entuzjazm, wytrwałość oraz pełne zaangażowanie!

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę aliansu Una Europa za możliwość wspólnej pracy nad lepszą przyszłością społeczności akademickiej Europy!

Już niebawem zapoznamy Was bliżej z wynikami inicjatywy. Stay tuned :)

English version

Last Friday the Una.Together final showcase took place - a closing event where teams shared their solutions for advancing diversity, equity, and inclusion in our community.

After long and hard deliberations, the jury has chosen the winner - Bologna Team. Well done! We are very excited to see the results of implemented idea.

Congratulations to all Una.Together community, coordinating team, participants and mentors who have been involved in this project.

Many thanks to masterminds from University of Helsinki and Helsinki Think Company for choosing the topic of #Diversity #Equity #Inclusion - the key elements for the successful building of the University of the Future.

A big bravo to participants from the Jagiellonian University for your enthusiasm and commitment!

To see the solutions click HERE

We are happy to be a part of Una Europa community where every person can be a real change-maker!

The initiative was organised in collaboration with the University of Helsinki and Helsinki Think Company.